A szülőkkel folytatott “komoly beszélgetésre” kevesen emlékeznek vissza szívesen, így nem csoda, hogy szoronganak attól a pillanattól, amikor a saját kislányukkal kell majd a menstruációról, nemi érésről, szexualitásról beszélgetniük. A jó hír az, hogy semmi szükség ilyen típusú “komoly beszélgetésre”.
A menstruáció semmiben nem különbözik attól a sok-sok dologtól, amit a gyerekeknek tanítunk: öltözködés, tisztálkodás, a társadalmi érintkezés szabályai, étkezés, stb. Ugyanúgy az élet természetes velejárója, mint az előbb említettek. Ezeket a dolgokat sem egy “nagy beszélgetés” alkalmával tanítjuk, hanem az élet természetes szituációiban. Így nem érdemes kijelölni egy adott életkort, időpontot, amikor leülünk elmagyarázni a kislányunknak a menstruációval kapcsolatos tudnivalókat. Ennél sokkal jobb, ha a mindennapokban adódó helyzeteket használjuk fel arra, hogy természetes hangnemben, egyszerű, érthető nyelvezettel, a gyerek életkorának, érdeklődésének megfelelően beszéljünk a menstruációról.
Néhány helyzet, amikor szóba jöhet a havi vérzés:
- a 2-3 éves kisgyerek ragaszkodik hozzá, hogy elkísérje az anyukáját a WC-re is, és előfordul, hogy betétcserének is tanúja lesz
- betétet, tampont vásárolunk
- ezzel kapcsolatos reklámot látunk
- látja, amikor kimossuk a mosható betétet, menstruációs bugyit, az esetlegesen foltos ruhát, lepedőt
- ő maga teregeti ki a mosható betétet, menstruációs bugyit
- láthatja, hogy esetleg többet pihenünk, melegítőpalackot használunk, gyógyteát iszunk, fájdalomcsillapítót veszünk be, amikor menstruálunk
- elmeséli, hogy valakinek az osztályból megjött
A válasz a “mikor” kérdésre tehát az, hogy folyamatosan, kihasználva az adódó helyzeteket, figyelembe véve a gyerek érettségét, érdeklődését.
Amellett, hogy az élet természetes részeként kezeljük, és időnként, ha szóba kerül, beszélgetünk róla, a serdülőkor közeledtével szükség van arra is, hogy a menstruációval kapcsolatos gyakorlati dolgokról részletesebben beszélgessünk.
Ma Magyarországon az első menstruáció átlagosan 12.4 éves korban jelentkezik, de 9-16 éves kor között bármikor sor kerülhet az első vérzésre. Bizonyos jelek felhívhatják a figyelmet arra, hogy a kislányunk nemi érése elkezdődött, és érdemes beavatni a menstruációval kapcsolatos “technikai tudnivalókba”, hogy az esemény ne érje váratlanul.
A nemi érés korai jelei:
- elkezdődik a mell növekedése
- megjelenik a szeméremszőrzet
- a petefészek működésének jeleként méhnyaknyák termelődik – ezt sárgás, fehéres folt jelzi a bugyin; sokan fertőzésnek, folyásnak gondolják, de fontos tudni, hogy hacsak nem kíséri irritáció, viszketés, diszkomfortérzés, akkor szó sincs fertőzésről, ez a váladék valójában a termékenység jele
A mell növekedése és a szeméremszőrzet megjelenése átlagosan 2 évvel, a méhnyaknyák (fehéres hüvelyváladék) rendszeres termelődése általában kb. 1 évvel előzi meg az első menstruációt, de természetesen ettől lehet eltérés. Ha ezeket a jeleket tapasztaljuk, érdemes sort keríteni néhány részletesebb, gyakorlatiasabb beszélgetésre a menstruációval kapcsolatban.